Programia - Tvorba e-shopů, shop, eShop, e-shop, B2C, B2B

MENUZAVŘÍT
Úvod Novinky 7 kroků k vysněné práci v ostravské Programii

7 kroků k vysněné práci v ostravské Programii

Pekárková Sylvie 11.9. 2023

Baví tě programování a chtěl bys spolu s námi budovat špičkové české e-shopy s přesahem na zahraniční trhy? Přidej se k nám! Právě teď a tady ti řekneme, jak se přihlásit do výběrka, jak probíhají přijímací testy a pohovory, co se děje po přijetí a na co se můžeš těšit, až nastoupíš.

Dávám vědět, že chci do Programie

Zaujalo tě, jak pracujeme, v čem vyvíjíme a jaké nabízíme benefity?

Je jedno, jestli nám napíšeš e-mail na prace@programia.cz, zavoláš Pavlovi (+420 603 279 940) nebo Radkovi (+420 737 289 115) či se nám ozveš na LinkedIn. Rádi tě poznáme!


Pošli vše, co máš

Důležité je především to, co umíš. Své schopnosti nám můžeš předvést v našlapaném CV, odkazem na aktuální LinkedIn profil nebo se můžeš pochlubit svými soukromými webovými stránkami, vlastními projekty nebo těmi, na kterých jsi spolupracoval.


Napiš nám o sobě

Oceníme, když k tomu připojíš pár slov o sobě, svých koníčcích a programovacích jazycích, v nichž si vyvíjel (není důležité, zda je to v námi poptávané technologii, či nikoliv). Ideálně své vývojářské schopnosti ohodnoť známkou jako ve škole. Také nás potěší odkaz na tvé GitHub projekty a cokoliv navíc, čím se rád pochlubíš. Ukaž, co v tobě je!

S kolegy si všechny tvé materiály pečlivě projdeme a uděláme si obrázek o tom, zda bys do našeho týmu zapadl a zda jsi právě ty chybějící vývojářský článek, který hledáme.


Jdu na osobní pohovor

Pokud nás zaujme tvůj profil, ozveme se ti a domluvíme se na osobním pohovoru, který dělíme na dvě části. Mohou probíhat v různých dnech a s různými lidmi.


1. část pohovoru s Pavlem Kramným

Pavel je náš CTO, HR, vrátný, spolumajitel a holka pro všechno v jedné osobě, proto je právě on první osobou, se kterou se v Programii potkáš osobně. 🙂

Probere s tebou tvé znalosti, programátorskou minulost i budoucí plány a vysvětlí ti, jak to u nás chodí a jaké na tebe čekají benefity. Nakonec zodpoví všechny tvé dotazy.

Délka trvání: cca 0,5–1 hodiny.

Po skončení první části pohovoru se s Pavlem domluvíte na druhém kole.


2. část pohovoru se seniorními programátory

Tady už to bude více o prověření tvých technických znalostí. Naši seniorní programátoři ti ještě před pohovorem zadají domácí úkol, který vypracuješ a vezmeš s sebou na flešce, nebo nahraješ na nějaké dostupné úložiště.

Po příchodu do naší zasedací místnosti ti dáme notebook s přístupem k internetu s předinstalovaným Visual Studiem a SQL Management Studiem. Tvým úkolem bude vypracovat projektík dle zadání, které dostaneš na místě, a při jeho plnění využiješ ten, který sis připravil doma.

Určitě není cílem, abys vymýšlel kolo. ;-) Zajímá nás, jak přemýšlíš a funguješ na projektu. Jak dokážeš stávající věci zdokonalit. Takže můžeš hledat na internetu a ptát se seniora, který ti bude k dispozici. Neboj se říct, že něco nevíš. Hodně věcí tě naučíme. A rádi!

Délka trvání: cca 3–4 hodiny.

Následně si společně stanovíme termín, do kdy se ti Pavel ozve s výsledným hodnocením. Potřebujeme nějaký čas na komplexní zhodnocení tvé práce během druhého kola pohovoru. Dáme odborné hlavy dohromady a rozhodneme se, zda jsi pro nás vhodným kandidátem.


Pozn.: i po seniorním vývojáři můžeme požadovat test. Zejména v případě, pokud nepracuje v našich technologiích a neprogramuje (nebo dlouho neprogramoval) přesně v těch jazycích jako my.


Podepisuji smlouvy

Pokud v tobě uvidíme potenciál a přínos pro naše projekty, shodneme se na výši nástupního platu a datu nástupu, pošleme ti náhledy našich pracovních smluv – kontaktní formulář pro vyplnění všech osobních údajů (nutný první krok) a dále pracovní smlouvu, NDA (non-disclosure agreement = dohoda o mlčenlivosti), mzdový výměr a popis pracovního místa. Podepíšeš a je hotovo, domluveno a můžeš nastoupit.


Zařizuji si své pracovní místo

Už před samotným nástupem do práce na tebe čeká připravené pracovní místo s ergonomickou židlí Therapia Body+. Zakládáme si na tom, aby se všem našim zaměstnancům dobře pracovalo a nebolelo je celé tělo ani při dlouhém sezení u počítače.

Samozřejmě jsou 2 monitory a můžeš si zvolit pracovní stanici, nebo výkonný notebook.


Začínám fungovat v Programii

První den po příchodu do práce ti popíšeme chod firmy, podepíšeme předávací protokoly, vyplníme společně excel s tvými dovednostmi, které oznámkuješ jako ve škole, a k ruce dostaneš svého seniora, který se o tebe bude starat během celé zkušební doby. 

Začíná samostudium a učení spolu se zkušenými vývojáři z našeho týmu. Dáme ti dokument Pro začínající zaměstnance, kde se dozvíš veškeré informace o tom, kde co najdeš, jak co nastavit nebo jak se technicky rychle zorientovat.

V Programii si zakládáme na otevřené komunikaci a všichni jsme kamarádi, kteří spolu rádi zajdou na pivo a těší na každý náš teambuilding. Díky tomu ti vždy ochotně poradí kdokoliv, koho o to požádáš. 


Školení nováčků v naší zasedačce. Zkušení borci je první den provádí systémem a ukazují jim, co je potřeba.


Procházím zkušebkou

Na konci každého měsíce zkušební doby si vždy sedneš s Pavlem do zasedačky a opět se ty sám oznámkuješ jako ve škole. Rovněž Pavel nebo tvůj přidělený senior zhodnotí tvou dosavadní práci, rychlost zaučení a pokrok. Řeknete si, jak zatím zapadáš do týmu, jak se ti v Programii líbí a zda je případně potřeba něco zlepšit jak z naší, tak z tvé strany.

Junior má od začátku zejména povinnost seznámit se s prací na našem jádru. Spíše až ve druhém měsíci dostává jednodušší úkoly. Složité úkoly nedostává téměř vůbec. Oproti tomu senior ihned pracuje na úkolech pro některého z našich klientů (nejprve jednodušších a později už na složitějších). Ke konci zkušební doby by měl být schopen plnohodnotně pracovat na společném jádru pro všechny klienty.


Naplno pracuji pro Programii

Před ukončením zkušební doby se s tebou Pavel opět sejde a vyhodnotí celý její průběh. Pokud je vše v pořádku a obě strany jsou spokojené, dohodneme se na dalších případných změnách v platu a staneš se už oficiálně naším zaměstnancem. Hurá!

Pokud se během zkušebky něco nezdá tobě, nebo nám, bylo by to při delší spolupráci pravděpodobně oboustranné trápení. V takovém případě to raději včas ukončíme ve zkušební době. Nečekáme až do posledního dne. Snažíme se jednat férově a spravedlivě, a proto tě nejprve 2× upozorníme, co zlepšit, a pokud se do třetice nic nezmění, společně to ukončíme. Samozřejmě i ty můžeš kdykoliv projevit nespokojenost.


Takto se pak nováčci mají, když projdou sítem. O teambuildingové a narozeninové akce není nouze!


Junioři v Programii mluví takto

Proč ses rozhodl pracovat pro Programii?

Honzu Svobodu, Pavla Kramného a Zbyňka Šplýchala jsem znal z NetDirectu a Petr Rzeplinski je spolužák ze střední školy. Takže když založili Programii, četl jsem novinky a držel jim palce, aby se firma zavedla na trhu a to se, myslím, povedlo. Pak bylo jednoduché odpovědět ano na otázku, jestli se nechci potkat s Pavlem na neformálním pohovoru.

Jak hodnotíš první a druhé kolo pohovoru?

Neformální, věcný, a hlavně bez stresu.

Jak probíhala tvá zkušebka? Co jsi dělal?

Během zkušební doby jsem se zaučoval do systému SIAS, obnovil a rozšířil vědomosti z Microsoftího SQL Serveru. Nějaké školení taky proběhlo.

Jak se ti líbí pracovní prostředí a noví kolegové?

Místo, kde firma sídlí, je ve velmi klidné části. Ani se nechce věřit, že jen kousek odsud vedou nejrušnější ulice Ostravy. Protože dojíždím autem, je parkování většinou v pohodě. Zatím jsem nevyužil možnost přijet na kole včetně soukromé kolovny a sprchy. Nejdřív musím najít správnou a bezpečnou stezku, anebo přestat hledat výmluvy (to bude složitější 😃). V hodně blízkém okolí je několik možností, kde se lze dobře naobědvat.

Kolegové jsou v pohodě. Není problém se na kohokoliv obrátit s dotazem.

Karel Prohl


Proč ses rozhodl pracovat pro Programii?

S nabídkou práce pro Programii mě oslovila personalistka z pracovní agentury. Síce jsem měl více pracovních nabídek, ale nakonec jsem se rozhodl pro Programii. Rozhodující bylo jednání Pavla Kramného, který na mě udělal lepší dojem než vedoucí pracovníci z jiných firem, kde jsem se ucházel o práci.

Jak hodnotíš první a druhé kolo pohovoru?

V průběhu prvního kola jsme probírali základní informace o firmě a mé osobě. Řekl bych, že jsme se s Pavlem Kramným vzájemně oťukávali.

Druhé kolo bylo věcné, tj. domluvili jsme se na spolupráci a dalších detailech, jako byl termín nástupu, mzda, hardware atd.

Jak probíhala tvá zkušebka? Co jsi dělal?

Ve zkušební době jsem byl přidělen do týmu, který se staral o e-shop Astratex. Jelikož jsem nastoupil jako junior a během předchozí praxe jsem e-shopy nikdy nedělal, byla pro mě zkušebka velmi těžká a stresující. Naštěstí mě podrželi zkušení kolegové a vše jsem zvládl.

Jak se ti líbí pracovní prostředí a noví kolegové?

S pracovním prostředím jsem spokojený.

Co se týká nových kolegů, tak s většinou z nich jsem si kápnul do noty, takže si s nimi dokážu povykládat nejenom o práci, ale i o soukromých věcem.

Petr Mikoláš


Chceš mít jistotu práce, super plat a každý den trávit v příjemném prostředí s fajn kolegy? Baví tě programování a práce na e-shopech klientů? Napiš nám!