Programia - Tvorba e-shopů, shop, eShop, e-shop, B2C, B2B

MENUZAVŘÍT
Úvod Novinky ROZHOVOR: Filip Novotný z Fitness4U o dlouholeté spolupráci s Programií

ROZHOVOR: Filip Novotný z Fitness4U o dlouholeté spolupráci s Programií

Pekárková Sylvie 3.11. 2021

Už tomu bude pěkná řádka let, kdy jsme pro Fitness4U.cz začali budovat robustní e-shop zaměřený na fitness výživu, oblečení a sportovní vybavení. Během této doby se změnil v sofistikovaného prodejce na poli fitness a několikrát získal ocenění v soutěži ShopRoku, kterou každoročně pořádá zbožový srovnávač Heureka. Nyní ale přišel čas se rozloučit. Fitness4U nově přechází do akvizice, kdy se stane součástí e-shopu SportObchod.cz. Jak hodnotí dlouholetou spolupráci s Programia.cz majitel e-shopu Filip Novotný?


Rozhovor s Filipem Novotným, majitelem e-shopu Fitness4U

Dobrý den, pane Novotný. S Programií jste na vývoji e-shopu Fitness4U spolupracoval 6 let. To je dlouhá doba. Jak vaše partnerství začalo? Proč jste si vybral právě tohoto ostravského tvůrce e-shopů?

Byl to rok 2015, kdy jsme hledali novou firmu, která nám vytvoří e-shop na míru. Již od počátku jsem věděl, že chceme tu nejlepší firmu. Prošel jsem několik společností a měl i spoustu nabídek na spolupráci. Nicméně Programia na mě již od úvodního představení působila velmi profesionálně a věděl jsem, že je to správná volba. 

Vzpomenete si ještě na první úpravy, kterými vaše spolupráce odstartovala? Které změny na e-shopu byly podle Vás v začátku nejzásadnější pro váš další růst?

Určitě si vzpomínám na většinu našich úprav, protože jsem byl součástí všech funkcionalit, které se na webu spouštěly. Paradoxně největší změna pro nás na startu spolupráce nebyla ani tak v rámci e-shopu, jako v rámci přechodu na nový informační systém, který spolu s e-shopem lépe komunikoval. Tohle byla taková relativně zásadní změna pro celý náš systém, fungování a rovněž pro účetnictví.

U samotného e-shopu byl nejzásadnější především celkový posun z hlediska správné informovanosti zákazníka – dokázali jsme zobrazovat přesné dostupnosti zboží, přesný termín expedice apod. – a hlavně se náš e-shop stal celkově přehlednějším.

Zmíním ještě responzivní design, který je dnes samozřejmostí, ale v roce 2016 patřil spíše mezi výhody. Když jsme e-shop spouštěli, byl perfektní responziv náš hlavní benefit, díky němuž jsme se odlišovali od konkurence a zákazníkům mohli nabídnout kvalitní uživatelský zážitek nejen na desktopu, ale na všech zařízeních. 

Přehledné menu na e-shopu Fitness4U.cz


Když se ohlédnete zpět, jak jste byl se spoluprací s Programií spokojen? Co byste vyzdvihl?

Se spoluprací jsem byl od začátku velmi spokojen, a to až do jejího konce. Tým Programie má opravdu lidi na správném místě, všechno jsou to profíci, kteří věcí, co dělají. Nejvíce si vážím přístupu ze strany vedení, které se zabývalo jakýmkoliv i drobným požadavkem. Nejcennější pro nás bylo to, že Programia opravdu nemá limity z hlediska tvorby či úpravy na míru. Dříve jsme se hodně setkávali s tím, že spousta věcí je komplikovaných, nebo nejdou udělat. Tady se dalo vytvořit opravdu všechno. 

Náhled produktové stránky na e-shopu Fitness4U.cz


Detail produktové stránky na e-shopu Fitness4U.cz


V každém dlouholetém vztahu se obvykle objeví i nějaké třenice. Nastalo během vaší spolupráce nějaké nedorozumění? Změnil byste něco?

Nedorozumění nastávají všude. I mezi námi došlo k několika rozepřím, ale vše jsme si vždy vyříkali. Zpravidla to bylo jenom nepochopením se v rámci psané komunikace v tiketech. Tohle je ale součástí každé spolupráce a neměnil bych na tom nic. Opravdu všude je zapotřebí si o dané věci promluvit a pak vše funguje na jedničku.   

Značka SportObchod.cz, s níž budete nově spolupracovat, aktuálně působí již na šesti evropských trzích. Je její rychlý růst a expanze do zahraničí důvodem, proč jste se rozhodl pro akvizici? Co dalšího Vás motivovalo k přechodu z řešení od Programie?

Za poslední dva roky jsme hodně vyrostli a expanze nebyla jediným důvodem, proč jsme do spolupráce se SportObchodem šli. V roce 2021/2022 nás čekala spousta práce, kterou zákazník moc nevidí, nevnímá a hlavně, když už ji začne vnímat, tak chvilku trvá, než se odladí. A tím pádem se na zákazníkovi tohle vše podepíše. Mluvím o tom, že mimo expanzi nás čekal například redesign, zavedení managementu, vylepšení kompletní logistiky, včetně pozic, trasování apod. Tohle všechno jsou věci, které má SportObchod již nějakou dobu v provozu a které jsou nám nyní plně k dispozici. Vzhledem k tomu, že mají i svůj vlastní vývoj, tak bylo pro nás logickým krokem dát vše pod jednu střechu, a to i včetně e-shopového řešení. 

Jakým způsobem probíhá přesun vašeho e-shopu na jiné technologické řešení? V jaké dohledné době budete plně součástí e-shopu SportObchod? Poznají zákazníci změnu?

Přesun již proběhl. Na první pohled e-shop prozatím vypadá stejně. Ve výsledku je to ale projekt, který jsme dělali a ladili 6 let, takže po přesunu je ještě spousta prvků a modulů, které nejsou doladěny. Předpokládáme ale, že do konce roku 2021 bude vše identické s e-shopem, který ještě v září tohoto roku běžel na systému od Programie. 

Jaké máte plány do budoucna? Chystáte pro své zákazníky nějaké novinky, na které se mohou těšit?

Již koncem roku se zákazníci mohou těšit na spoustu nových produktů, o které budeme nabídku rozšiřovat a postupně budeme také přidávat nové e-shopové prvky, které budou společnou součástí i na e-shopech SportObchod či Sportega (v zahraničí). Už nyní můžu říct, že pracujeme na masivní expanzi do zahraničí, kdy minimálně některé země, jako jsou Německo, Rakousko, Švýcarsko a Maďarsko budou plně spuštěny nejpozději do konce druhého kvartálu roku 2022 (jenom pro představu čtenářů – celá tato expanze pro nás byla realizovatelná v horizontu minimálně 3–4 let, za předpokladu, že bychom si vše řešili sami).

A jelikož jste s Programií spolupracoval dlouhou dobu a víte, jak pracujeme, rádi bychom se Vás závěrem zeptali ještě na poslední otázku. Odpověď na ni by totiž mohla pomoci při rozhodování ostatním e-shopařům. Komu zejména byste doporučil budovat e-shopové řešení právě u Programie?

Jednoznačně všem, kteří hledají kvalitní a stabilní řešení. Všem těm, kteří chtějí tvořit dle své fantazie a nechtějí být limitovaní systémem a funkcemi. A hlavně všem, kteří to s e-shopem a prodejem na internetu myslí hodně vážně, a to i z hlediska expanze do zahraničí (i to byl důvod, proč jsme si dříve Programii vybrali). Když jsem řešení od Programie vybíral, věděl jsem, že je to opravdu nejlepší firma na trhu a že nic lepšího sehnat nemůžu. Za tím si stojím dodnes. Jenom tedy o kousek Programii předběhlo již naše současné řešení ze SportObchodu, na kterém nyní provozujeme náš e-shop :-)

Poděkování

Děkujeme za Váš čas, který jste věnoval tomuto rozhovoru, v němž jsme se mohli ohlédnout za našimi začátky. Velmi si vážíme společných let, během nichž jsme se podíleli na rozvoji vašeho online podnikání a do dalších let Vám přejeme mnoho úspěchů.