Programia - Tvorba e-shopů, shop, eShop, e-shop, B2C, B2B

MENUZAVŘÍT
Úvod Novinky Vertikální skladový systém Kardex Shuttle® XP šetří místo, čas i peníze

Vertikální skladový systém Kardex Shuttle® XP šetří místo, čas i peníze

Pekárková Sylvie 5.5. 2020

Náš klient – KCK Cyklosport-Mode s. r. o. – využívá jako jediný český prodejce cyklistického vybavení Kardex v pokročilé funkcionalitě: automatizovaný systém a software pro správu skladu. Ten se stará o bezchybné řízení příjmu a výdeje zboží a zaručuje nejen přesnost a úsporu místa, ale celkovou efektivitu skladování. A jelikož se jedná o opravdu zajímavý systém řízení skladu, zjistili jsme o něm něco více.

Co to Kardex Shuttle® XP je a jak funguje

Definice zařízení Kardex Shuttle® XP zní takto:
„Vertikální výtahové systémy pro maximální skladovou kapacitu na minimální zastavěné ploše.“
Jedná se o logistickou „vychytávku“ pro řízení skladu, která je unikátní v úspoře místa (ušetří nejméně 85 % podlahové plochy) a v rychlém přístupu ke skladovanému materiálu.
Kardex Shuttle® XP si představte jako uzavřený systém, v němž jsou na obou stranách stroje vertikálně uloženy police. Uprostřed se pohybuje tzv. extraktor, který po stisknutí tlačítka nebo načtení čárového kódu automaticky doveze polici se skladovaným zbožím do výdejového otvoru.
Existují 4 základní typy vertikálních výtahových systémů. Záleží vždy na druhu a povaze zboží, které potřebujete odbavit.
Sklad KCK Cyklosport se systémem Kardex
Zdroj: Youtube – Kardex Remstar – Efficient order picking at with ASRS and pick-by-color 

Výhody aneb proč si Kardex Shuttle® XP pořídit

 • Možnost flexibilně reagovat na sezónní výkyvy počtu objednávek.
 • Minimalizace chybovosti operátorů.
 • Vyšší bezpečnost a lepší ochrana obsluhy a skladovaného zboží.
 • Úspora místa a maximální využití výšky skladu – větší úložná plocha při podstatně menší zastavěné ploše.
 • Požadované zboží je automaticky vychystáno a eliminují se tak zbytečné pochůzky a vyhledávání, a tím se sníží náklady na personál.
 • Zboží se vychystává v pohodlné výšce pro pracovníky.
 • Zařízení se vyrábí na míru a lze jej doplnit o volitelné komponenty a příslušenství v podobě zdvojeného výdejového otvoru, čtečky čárových kódů, příček, přihrádek aj.
 • Kardex Shuttle® XP je možné rozšířit (díky modulární struktuře) a flexibilně přizpůsobit podmínkám na daném pracovišti (i při přestěhování či změně business plánu).
Výhod a přínosů, které nabízí zařízení Kardex Shuttle® XP, je ale ještě mnohem více.

O firmě KCK Cyklosport-Mode s. r. o.

KCK Cyklosport-Mode s. r. o. už od roku 1991 provozuje velkoobchod s cyklo produkty. V roce 2016 otevřeli distribuční centrum ve Zlíně a minulý rok pořídili do skladu v Otrokovicích výtahové systémy Kardex Shuttle® XP, které plně využívají jeho výšku 15 metrů.
Hlavním sortimentem KCK Cyklosport-Mode s. r. o. jsou produkty naší vlastní značky FORCE, která podporuje české i zahraniční týmy a jako jedna z mála českých značek bude prezentována na nadcházející Tour de France.
Jako výhradní dovozce mnoha světově známých značek nabízí cyklo produkty například od SHIMANO, PROLOGO, WILIER, PERUZZO, FLLI MENABO, ITM, BELLELLI, UNIOR, HUTCHINSON, WELGO, X-PEDO nebo SIXTUS.
K okamžitému odeslání má připraveno více než 6 tisíc kusů zboží.
Za dobu svého působení si společnost KCK vybudovala jméno jak v České republice, tak i v zahraničí – jedná se zejména o Slovensko, Polsko, Německo, Rakousko, Maďarsko, Chorvatsko, Francii, Itálii, Irsko, Lotyšsko, Slovinsko, Bělorusko a Bosnu a Hercegovinu. Nově KCK expeduje zboží také do Japonska a Panamy.
Sklad KCK Cyklosport
Zdroj: kckcyklosport.cz/o-spolecnosti-kck

Proč v KCK zvolili právě Kardex Shuttle® XP?

Hlavním důvodem bylo málo místa v dnes již starém skladu na Příluku ve Zlíně. Museli proto vymyslet způsob, jak zvětšit jeho kapacitu bez nutnosti přístavby (protože to neumožňovalo stavební povolení).
Záhy se objevilo zajímavé řešení – dozvěděli se, že hned naproti v Tescomě mají vertikální výtahový systém Kardex Shuttle® XP. Vydali se k nim tedy sbírat „rozumy“ a zjistili, že je to přesně to, co hledají a co jim efektivně pomůže vyřešit problém s nedostatkem prostoru.
Nákup nového systému ale neproběhl hned. 
Už v té době se ale nabízela možnost výstavby nového a mnohem většího skladu. Nejprve proto zjišťovali, jak náročné by bylo po přibližně dvou letech stroje přesunout ze současného skladu (výška cca 6 metrů) na nové místo (výška 15 metrů).
Tato varianta se ukázala jako nerentabilní a bylo nutné s nákupem zařízení počkat – teprve až po přibližně třech letech provozu v novém skladu nastal vhodný čas začít řešit investici do systému Kardex.
Neunáhlený krok vstříc nové technologii se vyplatil.
Nyní už mají Kardex Shuttle® XP ve skladu necelý rok a jeho provoz splňuje vše nad očekávání.
„Měli jsme důkladně zmapované procesy a věděli jsme přesně, co od zařízení chceme. Jediné, co bychom změnili je to, že bychom strojů koupili víc. Nyní máme k dispozici čtyři a do budoucna bychom jich rádi měli osm. V průběhu pěti let proto zvažujeme výstavbu nové haly a nákup dalších skladových systémů Kardex,“ prozradil Aleš Zemánek, manažer společnosti KCK Cyklosport-Mode s. r. o.
Provedené analýzy navíc ukázaly, jaké zboží a jakým způsobem skladovat (manipulační jednotky), aby se nemuselo pořád doplňovat a vešlo se dovnitř v rozumném množství. Cílem je co nejjednodušší a nejrychlejší doplňování.

Jak pracuje Kardex Shuttle® XP přizpůsobený pro KCK Cyklosport

Automatizovaný systém Kardex Shuttle® XP řídí software PowerPick Global, který umožňuje manuální výběr zpracování zakázek nebo automatické zpracování zakázek. Záleží na současných preferencích.
Stroj může mít několik otvorů pro výdej a příjem a díky tomu je možné tyto operace provádět nezávisle na sobě. V KCK mají dva otvory – jeden dole na výdej a druhý nahoře na příjem.
Pracovníci ve skladu KCK Cyklosport
Zdroj: Youtube – Kardex Remstar – Efficient order picking at with ASRS and pick-by-color
Systém má vyhrazené pozice pro malé i velkoobjemové zakázky a propojuje výdejové zakázky s manipulačními boxy. Každý pracovník má přiřazenu barvu, která ho navádí celým procesem výdeje – z jaké pozice má zboží odebrat a kam jej vložit. Operátoři pracují paralelně na několika zakázkách nebo společně na jedné. Ve skladu mohou dle vytíženosti pracovat až 4 operátoři a to aniž by bylo nutné cokoliv přenastavovat.
„V praxi se ukázalo, že obsluhu našeho stroje zvládne bez problému jen jeden operátor a při větším vytížení maximálně dva,“ dodal Aleš Zemánek.
Pro ještě lepší představu o fungování Kardexu ve skladu KCK se podívejte na video přímo ze skladu.

Kardex Shuttle® XP v číslech (specifikace od KCK)

 • Každý stroj obsahuje 80 polic.
 • Na necelých 7,5 metrech čtverečních je umístěno 640 položek v jednom stroji.
 • Za jednu hodinu je možné odbavit 109 položek najednou (při využití všech čtyř strojů).
 • Kardex Shuttle® XP měří 15,5 metru, takže je využita maximální výška haly.
 • Samotný stroj váží přibližně 6 tun a jeho maximální zatížení je kolem 28 tun.
 • Je možné vychystat až 15 objednávek.

Výhody systému Kardex pro řízení skladu, které v KCK zejména oceňují

 • Úkolem skladníka je vyskladnění zboží ze stroje do správné police – proces vyskladňování je velmi intuitivní a je postaven na poznávání barvy a počítání. Po krátkém zaškolení tuto běžnou práci zvládne každý nově příchozí pracovník a funguje zde snadná zastupitelnost.
 • Zařízení je napojeno na software, který průběžně zpracovává objednávky a fronta zboží je stále aktuální.
 • Při zaskladnění se minimalizuje chybovost skenováním čísel položek a lokací.
 • Systém funguje na principu duálního otvoru, což v praxi znamená, že výtah vyveze polici a okamžitě odjíždí pro další. Mezitím obsluha odebere zboží a police se pak jen vymění. Doba čekání se díky tomu zkrátí na cca polovinu.
O naše klienty se zajímáme nejen z pohledu vytváření e-shopů, ale rádi nahlížíme i pod pokličku jejich fungování mimo online prostředí. Obdivujeme způsoby výroby a logistických řešení. V případě KCK Cyklosport-Mode s. r. o. to byl právě výtahový skladovací systém Kardex Shuttle® XP, který nás uchvátil.