Programia - Tvorba e-shopů, shop, eShop, e-shop, B2C, B2B

MENUZAVŘÍT
Úvod Novinky Přihlášení zákazníků na jedno kliknutí: Nově skrze FedCM i Apple ID

Přihlášení zákazníků na jedno kliknutí: Nově skrze FedCM i Apple ID

Krejčíková Žaneta 20.3. 2024

Zdlouhavé vyplňování registračních údajů. Třikrát špatně zadaný e-mail. A ještě zapomenuté heslo. Znáte to? 

Právě takové situace jsou v on-line obchodech z rukou Programie dávnou minulostí. Funkci pohodlného přihlášení na jeden klik (tzv. one-tap-login”) přes účet na Googlu, Metě i Seznamu zprostředkováváme již několik let. Nově se ale zákazníci našich klientů mohou jednoduše přihlásit i registrovat skrze Apple ID a inovativní mechanismus FedCM
, na kterém jsme spolupracovali se Seznam.cz.

One tap login skrze Metu, Google, Seznam i Apple

Přihlašovací okno s one-tap-loginy včetně Apple ID

Rychlé přihlášení pomocí Apple ID

Funkcionalita přihlášení na jedno kliknutí skýtá obecně spoustu výhod jak pro e-shopaře, tak pro jejich zákazníky. Provozovatelům e-shopů to pomáhá zejména v oblasti internetové reklamy, která díky datům získaným skrze přihlášení dokáže lépe tvořit cílová publika, nabízet konkrétní produkty, remarketovat i přesněji měřit konverze. 


Pohodlné přihlášení ale ocení i zákazník. V internetovém obchodě se nemusí několik minut registrovat, ani tvořit další nové heslo (do seznamu hesel, které si stejně nikdy nezapamatuje). Místo toho využije stávající účet z jedné z platforem a přihlásí se tak na jedno kliknutí během pár vteřin.


Ke Googlu, Metě a Seznamu na e-shopy našich klientů přidáváme i Apple ID. Zákazníkovi tak stačí krátké ověření skrze rozpoznání obličeje či zadání kódů a rázem je registrace hotová. Je to prostě win-win pro obě strany

Průlom v přihlašování díky mechanismu FedCM

Přihlášení na e-shopech pomocí one-tap-login jsme svým klientům nabídli mezi prvními. Proto jsme neotáleli ani s vývojem nového způsobu rychlé a pohodlné registrace skrze mechanismus FedCM (Federated Credential Management), na kterém jsme pracovali společně s programátory ze Seznam.cz. 

Co FedCM vlastně znamená?

Jedná se o průlomový mechanismus v přihlašování na jedno kliknutí z rukou vývojového týmu Seznam.cz. Pokud má uživatel zřízený e-mail na Seznam.cz a používá prohlížeč Google Chrome po otevření stránky se mu zobrazí pop-op okno, díky kterému se může v daném internetovém obchodě pohodlně registrovat. Nejen, že přihlášení trvá pár vteřin, ale uživatel nemusí hledat přihlašovací CTA v hlavičce on-line obchodu.


Náhled pop-up okna FedCM

Detail na pop-up okno FedCM

Hlavní výhody FedCM pro e-shopaře

  • Větší počet přihlášených zákazníků 

Komunikace ve formě nenásilného pop-up okna návštěvníky webu více motivuje k přihlášení, které je výhodné jak pro ně samotné, tak pro daný e-shop. Uživatelé získají pohodlí a zákaznické výhody. A díky jejich přihlášení může algoritmus internetové reklamy daného obchodu lépe vyhodnotit její cílení i nabízené produkty. 


  • Bezpečná ochrana dat 

Modul je samozřejmě vyvinut tak, aby chránil uživatele a jeho údaje. Bez souhlasu návštěvníka webových stránek s jistotou nedojde ke sdílení žádných dat.


  • Kompatibilita a budoucí vývoj

FedCM podporuje nejpoužívanější prohlížeč Google Chrome a je kompatibilní se standardem 0auth 2.0, který je využíván ve většině on-line služeb. Vývoj mechanismu ale pokračuje a jedním z dalších kroků je zajištění kompatibility s vyhledávačem od Seznamu.

Implementace FedCM na váš e-shop

Pro naše klienty jsme připravili aktivaci FedCM tak, aby to jednoduše dokázal každý a nebylo třeba širších technických znalostí. Pokud ale jako náš klient potřebujete pomocnou ruku, jsme tady pro vás a implementaci společně dokončíme. 


Jak implementujete FedCM na svůj e-shop, když nejste našim klientem? Zde najdete srozumitelný návod od Seznamu


FedCM v praxi na e-shopu TILENDO

Aktivní FedCM na e-shopu TILENDO

Jak novinku na svém e-shopu komentuje Petr Kubek?

Jedním z prvních e-shopů, kde můžete vidět FedCM v praxi, je obchod s dlažbami a obklady TILENDO


Registrovaní uživatelé u nás v TILENDO sbírají zákaznické slevy a jako první se dozví o akčních nabídkách a nových trendech a designech v oblasti našeho oboru obkladů a dlažeb. Díky FedCM se mohou přihlásit během několika vteřin, což je zákaznicky velmi přívětivé, a nepřijdou tak o své výhody.


Nasazení modulu proběhlo jako součást větší aktualizace systému a na provozu e-shopu se to žádným způsobem neprojevilo, v podstatě jsme to ani nezaznamenali."


Petr Kubek, CEO TILENDO

Co o FedCM říká Petra Jeřábková ze Seznamu?

Implementace podpory FedCM je logickým rozvojem služby Přihlášení přes Seznam, která si získává stále větší popularitu. S koncem podpory cookies třetích stran se mění podmínky a možnosti použití jednoho uživatelského účtu napříč všemi službami. Proto vnímáme rozvoj v této oblasti jako zásadní.

FedCM je zatím v začátcích. Při implementaci jsme narazili na komplikace a omezení, které potrápili nás i našeho pilotního partnera, Programii. Nicméně, společně jsme všechna úskalí překonali a výsledkem je intuitivní a velmi snadné přihlášení pro uživatele Seznamu na webech, které Programia zastřešuje. 


Vzhledem k benefitům, jako jsou snadná implementace na straně partnerů, uživatelská přívětivost a silná ochrana osobních údajů, věříme v budoucí širokou adopci tohoto řešení. A to i u provozovatelů, kteří k přihlašování uživatelů využívají více poskytovatelů zároveň." 


Petra Jeřábková, Senior Product Manager


Chcete e-shop, kde se bude zákazníkům nakupovat pohodlně a s radostí? Oslovte naše specialisty z Programie. Při vývoji internetových obchodů totiž myslíme nejen na naše klienty, ale i na jejich budoucí zákazníky.