Programia - Tvorba e-shopů, shop, eShop, e-shop, B2C, B2B

MENUZAVŘÍT
Úvod Novinky Ohlédnutí za velmi netradičním rokem 2020 v Programii

Ohlédnutí za velmi netradičním rokem 2020 v Programii

Pekárková Sylvie 17.12. 2020

Téměř celý rok 2020 byl nepředvídatelný a nesl s sebou spoustu otazníků a často i obav. I přesto jsme ale v naší práci nepolevili, přizpůsobili se situaci a podařilo se nám spustit mnoho nových funkcí. Jsme moc rádi, že se „korona“ příliš nedotkla ani našich klientů, ba co víc, některým se dokonce začalo dařit ještě lépe! Co všechno se během těchto dvanácti zvláštních měsíců v Programii odehrálo, jak uvnitř týmu, tak na poli vývoje?

Jsme flexibilní a nezastavujeme!

Díky tomu, že jsem zvyklí fungovat na home office, to pro nás nebylo nic neobvyklého a rychle jsme se adaptovali na práci v domácím prostředí. Osobní kontakt s kolegy nám samozřejmě chyběl, ale o to více jsme se těšili, až se budeme moci vrátit do kanceláře.

V první vlně chodili do práce jen skuteční fanoušci kancelářského prostředí, ale ve druhé už se odhodlali i další jedinci. V obou případech však musíme pochválit naše adminy, díky nimž bylo spojení všech členů týmu vždy na jedničku a neobjevil se žádný zádrhel, který by narušil naše programátorské umění.

I když se opatření střídavě zpřísňovala, povedlo se nám během roku uspořádat firemní akci k oslavě 7. narozenin Programie a dokonce vánoční večírek, kterého se zúčastnili také kolegové žijící na druhém konci republiky a v zahraničí. Držíme partu, i když jsme kdekoli!

Jelikož jsme v kancelářích moc nepobývali, dopřáli jsme dovolenou také kávovaru a nechali jej vyčistit. Při té příležitosti se nám ukázala zajímavá čísla. Podle statistik jsme za letošní rok vypili kolem 8 tisíc káv! A to jich do konce roku ještě pár desítek přibude. V tabulce můžete vidět co nám chutná nejvíce :-)

Druh nápoje Počet objednaných nápojů
Espresso 1 197
Káva 4 325
Caffé Americano 411
Cappuccino 34
Mléko 6
Horká voda 298
Moje káva 2 157


Řada zajímavých událostí a úspěchů roku 2020

Nelenili jsme a i přes nepřízeň okolního světa realizovali mnoho inovací, rozšířili jsme náš tým o další programátorské mozky a navázali nové spolupráce.

Udělali jsme krásný a především UX friendly redesign české i slovenské mutace e-shopu Marimex, na jehož návrhu se podílel přední český UX specialista Ondřej Ilinčev.

Spustili jsme několik nových e-shopů, mezi něž patří nový B2B e-shop Madal Bal, který se změnil v mnohem intuitivnější, rychlejší a přehlednější nástroj pro obchodníky, a nové B2C a B2B e-shopy pro společnost Pala, které mají propojený košík a zákazníci tak mohou objednávat napříč všemi e-shopy na jedno přihlášení.

Spustili jsme řadu nových mutací pro našeho velkého klienta Svět Svítidel. Díky tomu nyní mohou v online prostředí prodávat do patnácti zemí (již pracujeme na spuštění dalších pěti) a vše ovládat v jedné administraci, a to včetně multiměn, překladů nebo produktových stránek.

Vytvořili jsme zbrusu novou aplikaci v technologii Vue.js s názvem Brafitting pro našeho dalšího velkého klienta Astratex. Aplikace je propojená s reálnými brafittingovými centry, kde si zákaznice mohou vybrat opravdu skvěle padnoucí prádlo, a využívají ji také zaměstnanci přímo v brafittingových centrech. Níže se můžete podívat, jak vypadá rozhraní aplikace.Touto aplikací to ale zdaleka nekončí. Jsme pyšní i na naše další počiny:

Pro Astratex jsme zrealizovali několik nových řešení: rozpad produktů v katalogu na jednotlivé varianty, efektivní zobrazení akce 2+1 zdarma a speciální produktové landing pages.

Nasadili jsme nativní lazy loading (technologii pro odložení načtení prvků z webu až do chvíle, kdy jsou opravdu potřeba), který konečně začaly podporovat všechny prohlížeče, včetně Safari.

Připravili jsme nové moduly pro správu logistiky, které umí jednoduše komunikovat s externími službami (Zásilkovna, Uloženka…). Moduly pro dopravu navíc umožňují nejrůznější nastavení přesně podle potřeb klientů.

Začali jsme spolupracovat se společností FishMax a těšíme se, až příští rok spustíme jejich nový e-shop.Přes e-shopy našich klientů během uplynulého roku proteklo 7,5 miliard korun. V roce 2020 si takového čísla obzvláště vážíme a držíme palce do dalších let!Zúčastnili jsme se několika tendrů, které jsme ale kvůli ceně nevyhráli. To nám však vrásky na čele nedělá. Kývneme totiž jen na opravdu smysluplné spolupráce, kdy klietni vědí, kolik úsilí stojí za kvalitně vybudovaným e-shopem. Stejně tak si vážíme času našich zaměstnanců, a proto bychom nikdy nešli pod cenu.

Do základu našeho e-shopového řešení jsme přidali modul hlídaných položek. Viděli jsme totiž, že tzv. hlídací pes je nezbytnou součástí prodejních webů, protože pomáhá odlehčit call centrům a zákazníci díky němu mají přehled o všech produktech, které je zajímají.

Vytvořili jsme celou řadu dalších modulů, které postupně integrujeme do HelpDesku 24/7. Během příštího roku pak sami uvidíte, které moduly již máte zakoupeny a které vám doporučujeme přidat.

Přijali jsme několik nových kolegů a se dvěma jsme se rozloučili. Do našeho Programia dream teamu, kterému tímto děkujeme za skvělou práci, ale stále hledáme nové posily!

Naše interní inovace a vylepšení v roce 2020

  • Spustili jsme vlastní kešovací server pro obrázky a další statický obsah – již nyní filtrujeme mezi 85–90 % trafficu na obrázky a statický obsah a odkloňujeme jej z aplikačního na kešovacíserver.
  • Zavedli jsme nový obrázkový formát WebP, který zrychluje načítání obrázků. V současné době pracujeme na dalším formátu AVIF, který používá například Netflix.
  • Roztřídili jsme všechny JavaScriptové knihovny, minifikovali je, učesali a voláme je pouze tam, kde jsou skutečně potřeba.
  • Na řadě projektů jsme vytvořili kritické CSS, které představuje soubor nejdůležitějších stylů na webu pro co nejrychlejší vykreslení stránky.
  • Rozvinuli jsme spolupráci s předními odborníky na SEO, SEM, rychlost FE, rychlost SQL a další oblasti.
  • Celou naši infrastrukturu jsme začali monitorovat přes profesionální službu Icinga, což je open source systém pro automatizované sledování stavu počítačových sítí a jejich služeb. 
  • Pro monitoring feedů a dat v nich jsme letos vyhradili zvláštní moduly, protože víme, jak jsou pro naše klienty důležité. A do budoucna už chystáme další vylepšení.

Plány na rok 2021

V roce 2021 se budeme prioritně věnovat zrychlování e-shopů a novým technologiím – byli bychom rádi, kdyby byl nadcházející rok právě ve znamení zlepšování stávajících funkčností a přidávání nových technologií. Takébudeme pracovat na zlepšení rychlosti e-shopů směrem do zahraničí, takže v plánu je CDN.

Těší nás, že prakticky na celý rok 2021 již máme plný harmonogram. Můžete se tedy těšit na parádní pecky na české e-commerce scéně!

Servis kritických chyb bude i nadále zajištěn 24/7 a nasazení nové verze aplikace na produkční server plánujeme už na leden 2021.

Děkujeme!

Rádi bychom vám poděkovali za spolupráci v tomto skutečně zvláštním roce 2020 a těšíme se na nadcházející, doufejme už méně problematický, nový rok 2021!

Díky patří našim klientům, obchodním partnerům a stejně tak zaměstnancům za jejich usilovnou práci.